Samsung Inkubator: 8 startupów, które naprawią świat

Pomysł na biznes może iść w parze z ratowaniem świata. Odpowiedzialne zakupy, wspólna konsumpcja, transport publiczny na zamówienie, pomysł na przeciwdziałanie marnowaniu żywności, mniej barier dla osób z niepełnosprawnościami, dostęp do porad psychologa dla młodych ludzi oraz sprzątanie świata. W programie Samsung Inkubator nowe technologie mogą uratować klimat, poprawić jakość życia oraz zmienić standardy produkcji i konsumpcji. Zaproszone do współpracy startupy podejmą wyzwania określone w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Nad rozwiązaniami #dlaPlanety w Samsung Inkubator Białystok pracować będzie 8 zespołów z całej Polski.

  • Białystok, to po Rzeszowie i Lublinie, trzecie miasto, w którym uruchomiony został Samsung Inkubator.
  • To pierwsze tego typu miejsce na świecie, gdzie w bezpłatnej przestrzeni, startupy będą tworzyć rozwiązania z zakresu odpowiedzialności społecznej.
  • Do Inkubatora zakwalifikowało się 8 startupów: Powear.me, Nextplease.app, Maizo, Associated Apps, Broomee, Operacja rzeka, Planet Heroes oraz Centrum Diagnozy i Terapii “Proces”.
  • Startupy będą pracować nad rozwiązaniami z zakresu wspólnej konsumpcji i ekonomii współdzielenia, zrównoważonego transportu, ochrony środowiska czy zdrowia psychicznego.

Wspólna konsumpcja i ekonomia współdzielenia

Powear.me to startup, rozwijający second hand online oraz społeczność miłośników mody z drugiej ręki. Użytkownikami serwisu mogą być zarówno osoby, które chcą sprzedać swoje ubrania, jak i ci, którzy chcą je kupić. Jeśli chcesz się pozbyć jakiegoś ubrania, możesz oddać je do serwisu, a Powear.me zajmie się sprawdzeniem, sfotografowaniem, przygotowaniem i obsługą sprzedaży. 70% ze sprzedaży trafia do zbywcy lub na wybrany cel charytatywny. Serwis powstał w trosce o ograniczenie nadmiernego konsumpcjonizmu i odpadów tekstylnych oraz dla zbudowania społeczności kupującej używaną odzież dla jej dłuższego obiegu. Jest także świetną opcją dla tych, którzy często nie mają czasu i energii na sprzedaż własnych ubrań za pomocą istniejących serwisów.

Przedsiębiorcy z Maizo stworzyli projekt nowoczesnej aplikacji webowej i mobilnej działającej w ruchu społecznym zero waste. Konsumenci pragnący kupić produkty spożywcze w wyszukiwarce aplikacji zaznaczają określoną kategorię i ustawiają obszar ok. 1 km od swojej obecnej lokalizacji. Maizo wskazuje dostępne w okolicy sklepy, które mają promocje na wybrane przez nas produkty. Konsument może je zamówić poprzez aplikację i zapłacić online lub w sklepie. Sprzedający z kolei po zarejestrowaniu swojego sklepu w aplikacji ma możliwość wystawienia produktów, którym np. kończy się data ważności.

Dostępna infrastruktura dla niewidomych i zrównoważony transport

Innowacyjny system do elastycznego transportu miejskiego na żądanie zaproponował startup Broomee. Za pomocą aplikacji na smartfonie użytkownicy mogą zamówić transport. W czasie przejazdu dosiadają się osoby, które jadą w tym samym kierunku, a trasa jest modyfikowana i optymalizowana w czasie rzeczywistym. Aplikacja zapewnia dużo korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla miasta – zmniejszenie ruchu na drogach oraz idącego za nim zanieczyszczenia, łatwe uruchomienie uzupełniającego transportu w razie potrzeby, szybki i wygodny przejazd czy niskie opłaty.

Środowisko w naszych rękach

Inne rozwiązanie skupiające się wokół problemu zanieczyszczenia środowiska zaproponował startup Planet Heroes. Pomysłodawcy projektu zaprojektowali platformę webową, dzięki której można poczuć się jak superbohater. Zasady są proste: wystarczy posprzątać zaśmiecony teren naturalny i udokumentować akcję zdjęciami, a następnie opublikować swoją aktywność na platformie i tym samym otrzymać tytuł Planet Hero. Ci zaś, którym spodoba się ta inicjatywa, mogą ją wesprzeć poprzez przekazanie dotacji finansowej, stając się tym samym Patronami tej akcji. W ten sposób twórcy platformy pragną zbudować społeczność skupioną na wspólnym celu, jakim jest oczyszczanie planety z zalegających na niej śmieci.

Zdrowie psychiczne i dobrostan młodych ludzi

Centrum Diagnozy i Terapii “Proces” to platforma, która ma ułatwić dostęp do terapeutów pomagających młodzieży, dzięki terapii poznawczo-behawioralnej online. Terapia może się odbyć drogą konsultacji online, jak również poprzez aplikację Cobe AI Coach. Pulpit użytkownika udostępniany na portalu pozwala zoptymalizować terapię, gdyż jest wyposażony w narzędzia ułatwiające prowadzenie sesji: wtyczkę do wideo rozmów, formularze i ankiety czy gry terapeutyczne.

Partnerami Samsung Inkubator Białystok są Centrum UNEP/GRID-Warszawa – organizacja pozarządowa realizująca w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zrzeszający największą w regionie społeczność startupową oraz HugeTech.