Okres niemowlęcy – etapy rozwoju w 1. roku życia

Wiedza na temat etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia dziecka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości i szybkim wdrożeniu działań diagnostyczno-leczniczych. Aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka należy zadbać o jego dobre żywienie, odpowiednią higienę opartą o kosmetyki pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb skóry dziecka oraz umożliwić dziecku dostęp do środków rozwijających wszystkie umiejętności.

Pierwsze dni życia

W pierwszych dobach życia u noworodków możemy zaobserwować tzw. stany przejściowe. Często występuje fizjologiczny spadek masy ciała o około 10 proc. – jest to związane z oddaniem moczu i utratą ciepła przez parowanie. Podobnie jest z przejściową hipotermią na skutek utraty masy ciała i przejściowego odwodnienia mogącego wynikać z opóźnionego karmienia.

W 2-3 dobie pojawiają się u dziecka stolce przejściowe – kilkanaście na dobę. W tym czasie dbanie o higienę okolic intymnych noworodka jest bardzo istotne, aby nie dopuścić do pojawienia się zaczerwienień tych miejsc, a w konsekwencji do pieluszkowego zapalenia.

Zmiana pieluszki u noworodka powinna następować w zależności od potrzeb, średnio co 3 godziny. Do kąpieli dziecka warto stosować naturalne emolienty.

Ponadto warto rozważyć zmianę zwykłych, drażniących pampersów na te, które są wykonane z naturalnych materiałów takich jak pieluszki bambusowe.

Całość tych działań stanowi prewencję zapaleń okołopieluszkowych, czyli tzw. „odparzeń” u niemowlaka. U swojego dziecka mamy mogą zauważyć zmiany skórne rumieniowo-grudkowe, takie jak wykwity alergiczne i rumień toksyczny.

Nie powinny one powodować niepokoju u rodziców, gdyż nie stanowią one zagrożenia dla noworodka. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji tych miejsc kremem łagodzącym z przeznaczeniem dla tej grupy wiekowej.

W przypadku gdy zauważymy duże podrażnienie i zaczerwienienie na skórze, do pielęgnacji można wykorzystać kremy zawierające w swoim składzie cynk. Krem lub maść nakładamy zawsze na uprzednio oczyszczoną oraz osuszoną skórę dziecka.

Higienę tych okolic najlepiej zachować z użyciem bawełnianych materiałów lub jednorazowych płatków kosmetycznych.

Okres niemowlęcy

Okres niemowlęcy mieści się w przedziale czasowym od 2. do 12. miesiąca życia. W tym czasie zauważalny jest najszybszy rozwój zarówno somatyczny jak i motoryczny.

Zwiększa się długość ciała o ok. 50 proc. długości od wartości, która została zmierzona zaraz po urodzeniu. Masa urodzeniowa dziecka podwaja się około 5. miesiąca życia, a potraja w 9. miesiącu.

W pierwszym półroczu średni wzrost masy ciała dziecka wynosi 600 g, zaś w drugim 500 g.

Zmiana proporcji ciała następuje od 3. miesiąca życia. Zauważalne jest wyrównanie obwodu głowy i klatki piersiowej. Wyraźnie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej do 6 miesiąca.

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się ok 6. miesiąca życia. Kolejne średnio jeden na miesiąc. W 12 miesiącu życia u dziecka jest już ok 6-8 zębów.

W 2 miesiącu życia możemy zaobserwować tzw. głużenie. Od pierwszego półrocza do roku życia dziecko zaczyna gaworzyć, zaś około 9 miesiąca powtarza już dźwięki.

Zaawansowany rozwój mowy ma miejsce do 12 miesiąca życia. czynności ruchowych u dziecka rozwijają się takie umiejętności, jak podnoszenie główki do 3. miesiąca życia, siedzenie z podparciem od 4. do 7. miesiąca, raczkowanie od 5. do 13. miesiąca, stanie samodzielnie od 7. do 17. miesiąca a chodzenie od 8. do 18. miesiąca życia.

W celu wykluczenia nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym należy również obserwować tzw. ruchy precyzyjne dziecka, takie jak uderzenia w przedmiot (2-5 miesiąc), przekładanie przedmiotu z jednej ręki do drugiej (4-7 miesiąc), jedzenie palcami (5-10 miesięcy), jedzenie łyżeczką (12-18 miesięcy), picie z kubeczka (10-18 miesięcy).


Inne artykuły o podobnej tematyce