Cytrusy i leki to złe połączenie

Grejpfrut oraz sok z tego owocu oraz suplementy diety na bazie lub z wykorzystaniem jego składników nigdy nie powinny być łączone z lekami. Wpływ grejpfruta na metabolizm leków został najlepiej przebadany, ale na liście owoców uznanych za niebezpieczne w połączeniu z lekami znajdują się też inne cytrusy, m.in. pompela, gorzka pomarańcza i limetka.

Wykazano, że obecne w grejpfrucie flawonoidy niejako blokują działanie niektórych enzymów w wątrobie i jelicie cienkim. Przez to właśnie popicie leku sokiem grejpfrutowym powoduje, że lek nie może być metabolizowany, a to z kolei prowadzi do wzrostu jego stężenia we krwi.Przypuszcza się, że aby uniknąć interakcji, najlepiej odczekać około czterech godzin pomiędzy zjedzeniem grejpfruta, zażyciem suplementu diety zawierającego składniki grejpfruta lub wypiciem soku z tego owocu, a zażyciem leku.

Niebezpieczne połączenia leków i cytrusów

Szczególnie niebezpieczne jest łączenie cytrusów z takimi grupami leków:

  • Blokery kanału wapnia stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca (np. Adalat, Nitrendypina)
  • Leki stosowane w leczeniu zaburzeń lipidowych (np.: Lovastatin)
  • Leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu zakażenia HIV oraz pełnoobjawowego AIDS (np.: Invirase)
  • Cyklosporyna – chemioterapeutyk podawany w immunosupresji po przeszczepieniu narządów, zespole nerczycowym i schorzeniach immunologicznych
  • Cyzapryd stosowany w leczeniu m.in.: choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej
  • Benzodiazepiny – stosowane m.in. w leczeniu bezsenności (np. triazolam, Midazolam).

Do czego może prowadzić połączenie leków z grejpfrutem lub innymi cytrusami?

Wzrost stężenia blokerów wapnia u chorych na nadciśnienie tętnicze i chorobę niedokrwienną serca może być nawet 3-10 krotny, co prowadzi do gwałtownego spadku ciśnienia po próbie pionizacji.

Z kolei połączenie składników grejpfruta z cyklosporyną powoduje dramatyczny wzrost ciśnienia, któremu mogą towarzyszyć drgawki.

Popicie sokiem grejpfrutowym benzodiazepin może doprowadzić do spłycenia oddechu, kołatania serca, duszności.

Źródło:
“Praktyczny Podręcznik Dietetyki” pod redakcją Mirosława Jarosza.

Źródło: zdrowie.pap.pl


Obraz Mizianitka z Pixabay