Jak przygotować mieszkanie do malowania?

Wakacje to dla wielu dobra okazja, by na nowo pomalować mieszkanie i odświeżyć swoje wnętrza. Zanim jednak do tego przystąpimy, warto odpowiednio się przygotować, albowiem błędy popełnione w pierwszym etapie – jeszcze przed właściwym malowaniem (np. nieprawidłowe oczyszczenie ścian, brak właściwego podkładu) mogą spowodować, że kolor będzie mniej trwały lub straci swoje unikalne właściwości.

Malowanie ścian to złożony proces. Zaczyna się już na etapie wyboru odpowiedniej farby. Warto więc zastanowić się, w jakim wnętrzu zostanie wykorzystany produkt i na jakich właściwościach najbardziej nam zależy. Niezależnie od miejsca, idealnie sprawdzą się farby ceramiczne, odporne na plamy i płynne zabrudzenia (Home&Style, Dekoral).

Na początek zadbaj o ściany

Zanim jednak przystąpimy do nakładania wymarzonego koloru na ściany, warto odpowiednio je przygotować. Na początku należy usunąć stare, słabo przyczepne powłoki malarskie (odpryski, wybrzuszenia). Można to zrobić na dwa sposoby: zwilżając powierzchnię wodą lub używając specjalnie przeznaczonych do tego produktów, by później niepotrzebne fragmenty usunąć np. szpachelką.

Nie zapomnij umyć ścian

Mycie ścian to ważny etap prac malarskich. Jeżeli go pominiemy i pozostawimy podłoże pełne zabrudzeń i tłustych plam, żaden kolor nie będzie w tym miejscu idealny. Co więcej, problem pojawi się także z przyczepnością produktu. Ścianę najlepiej umyć mokrą ściereczką i mydłem malarskim nie zapominając o tym, aby w międzyczasie przemywać delikatnie powierzchnię niewielką ilością czystej wody. Dzięki temu nie doprowadzimy do powstawania zacieków. Na koniec całą ścianę powinniśmy jeszcze raz umyć czystą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Grunt to dobry podkład

Ostatnim etapem przed właściwym malowaniem jest gruntowanie ścian – etap często przez wielu pomijany. Nałożenie gruntu gwarantuje jednolity kolor na ścianie, bez przykrych niespodzianek w postaci przebarwień czy plam; co więcej – zmniejsza chłonność malowanych powierzchni, dzięki czemu zużyjemy mniej farby właściwej. Po wyschnięciu ścian po gruntowaniu, możemy śmiało nakładać nasz wymarzony kolor i cieszyć się jego trwałością przez wiele lat!

Przy wyborze farby, warto zwrócić uwagę na właściwości produktu.