W internecie działają tysiące portali, blogów i forów poświęconych tematyce zdrowotnej. Niestety, spora część z nich zawiera informacje nieaktualne, niepełne lub po prostu nieprawdziwe. Ale w sieci nie brakuje też solidnych źródeł wiedzy o zdrowiu – podpowiadamy, z których warto korzystać.
Poniższa lista z pewnością nie jest kompletna, ale wyróżnia się tym, że wskazane na niej strony internetowe są wiarygodne – bo prowadzone, wspierane lub rekomendowane przez medyczne towarzystwa naukowe, rządowe instytucje czy uniwersytety. Jednocześnie, wskazane strony lub ich poszczególne sekcje, przeznaczone dla pacjentów, ich bliskich, jak też i wszystkich innych osób zainteresowanych zdrowiem, wyróżniają się przystępnością, co należy docenić, gdyż wcale nie jest to powszechne i oczywiste w świecie nauki i medycyny.
Wiarygodne źródła informacji o zdrowiu i różnych chorobach
- Serwis edukacyjny dla kobiet w ciąży wydawany pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
- Strona na temat leczenia bólu, polecana przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu.
- Serwis Polskiego Towarzystwa Alergologicznego na temat chorób alergicznych.
- Baza wiedzy na temat chorób reumatologicznych, prowadzona przez Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej w Łodzi.
- Informacje na temat profilaktyki i leczenia różnych przewlekłych chorób wątroby znaleźć można na portalu „Zdrowa Wątroba”, polecanym przez Polskie Towarzystwo Medycyny Pracy, a także na stronie HCV Jestem Świadom.
- Portal o zdrowiu jamy ustnej polecany przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.
- Informacje o chorobach urologicznych na stronie Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
- Podstawowe, praktyczne informacje na temat grypy znaleźć można m.in. na stronie Ministerstwa Zdrowia.
- Informacje o różnego rodzaju zakażeniach przenoszonych drogą płciową można znaleźć na portalu Krajowego Centrum ds. AIDS, a także na stronach Ministerstwa Zdrowia.
- Informacje na temat najczęściej występującej choroby nerek można znaleźć w filmie edukacyjnym Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego dostępnym na kanale YouTube – „Przewlekła choroba nerek epidemią XXI wieku”.
- Panel edukacyjny dla pacjentów dotyczący jaskry, prowadzony przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
- Bazę wiedzy na temat chorób atopowych można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
- Szczegółowe informacje na temat przyczyn, rozpoznawania i leczenia cukrzycy znaleźć można na wielu dedykowanych tej chorobie portalach, takich jak np. Cukrzyca.pl czy MojaCukrzyca.org.
- Podstawowe informacje o chorobach rzadkich, a także listę organizacji wspierających chorujących na nie ludzi można znaleźć na stronie Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich.
- Praktyczne informacje na temat leczenia i pielęgnacji ran przewlekłych (m.in. odleżyn czy tzw. stopy cukrzycowej) znaleźć można na portalu Forum Leczenia Ran.
- Podstawowe informacje na temat chorób cywilizacyjnych oraz możliwych sposobów zapobiegania im znaleźć można na stronach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Rzetelne strony edukacyjne poświęcone szczepieniom, obalające mity na ich temat, wydawane są pod auspicjami wielu instytucji, w tym m.in. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.
- Informacje na temat krwi i krwiodawstwa można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Krwi, a także na stronach regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
- Przegląd informacji na temat różnych badań profilaktycznych znaleźć można na stronie profilaktykawpolsce.pl, polecanej przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego.
- Praktyczne informacje dotyczące różnych aspektów profilaktyki zdrowotnej, zdrowego stylu życia oraz ostrzeżenia publiczne o zagrożeniach dla zdrowia dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także lokalnych „sanepidów”.
- Portal z praktycznymi informacjami na temat kolonoskopii, prowadzony przez Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.
- Informacje na temat substancji niebezpiecznych dla zdrowia występujących w środowisku pracy, a także innych zagrożeń zawodowych i BHP, znaleźć można na stronach internetowych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.
- Informacje o wpływie zanieczyszczeń powietrzana zdrowie oraz porady na temat różnych sposobów ochrony przed smogiem znaleźć można m.in. na stronach GIS, IMGW, GIOS, a także UOKiK
- Praktyczne informacje dotyczące profilaktyki upadków i urazów wśród osób starszych, a także cech bezpiecznego mieszkania dla seniorów znaleźć można na stronach NIZP-PZH.
- Strona internetowa przeznaczona dla pacjentów zainteresowanych radiologią (diagnostycznymi badaniami obrazowymi), rekomendowana przez Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne.
- Zbiór podstawowych informacji dla pacjentów na temat akupunktury można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Akupunktury.
- Wszechstronny portal informacyjny dla pacjentów działa w ramach fachowego wydawnictwa Medycyna Praktyczna – to prawdziwe kompendium rzetelnej wiedzy na temat zdrowia i chorób.
- Użyteczne informacje, infografiki oraz filmy edukacyjne na temat zdrowego stylu życia oraz czynników ryzyka chorób znaleźć można na portalu Serwis Zdrowie, który działa w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
Wiarygodne źródła informacji o nowotworach
Praktyczne informacje i materiały edukacyjne dotyczące szeroko pojętej profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia różnego rodzaju chorób nowotworowych dostępne są m.in. na stronach internetowych:
- Polskiej Unii Onkologii,
- Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie,
- Polskiego Towarzystwa Onkologicznego,
- Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej,
- ESMO (European Society for Medical Oncology) – choć jest to strona anglojęzyczna, to można tam znaleźć i pobrać poradniki w języku polskim,
- Onkonet (na portalu tym dostępna jest m.in. praktyczna i na bieżąco aktualizowana „Encyklopedia Nowotworów”),
- Zwrotnik Raka.
Ponadto, funkcjonuje też wiele portali z informacjami na temat wybranych zagadnień czy chorób onkologicznych:
- Baza wiedzy o chorobach onkologicznych krwi i układu krwiotwórczego: portal hematoonkologia.pl.
- Praktyczne informacje na temat profilaktyki i leczenia raka płuca można znaleźć na stronie Forum Raka Płuca.
- Baza wiedzy o nowotworach ginekologicznych dostępna jest w sekcji dla pacjentów na stronie Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.
- Kompendium wiedzy o czerniaku i innych nowotworach złośliwych skóry znaleźć można na stronie Akademii Czerniaka, działającej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
- Słowniczek wyjaśniający znaczenie najważniejszych pojęć z dziedziny psychoonkologii można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
- Opinie doświadczonych onkologów na temat tzw. alternatywnych metod leczenia raka znaleźć można w sekcji „Rak niekonwencjonalnie”, dostępnej na stronie Polskiej Ligi Walki z Rakiem.
- Praktyczne porady na temat profilaktyki chorób nowotworowych oraz informacje o najważniejszych czynnikach ryzyka zachorowania znaleźć można na stronie kampanii „Planuję długie życie”, realizowanej pod auspicjami Ministerstwa Zdrowia.
- Ryzyko zachorowania na najczęściej występujące nowotwory można sprawdzić za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na stronie „CanCellCancer”.
Wiarygodne źródła informacji o chorobach serca i układu krążenia
- Praktyczne informacje na temat nadciśnienia, opracowane przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, dostępne są na portalu edukacyjnym „HiperEdu”.
- Przegląd kluczowych informacji dotyczących choroby wieńcowej dostępny jest na stronie Instytutu Kardiologii.
- Informacje na temat rozpoznawania i leczenia migotania przedsionków znaleźć można na stronie „Arytmia grozi udarem”.
- Praktyczne wskazówki na temat tego, jak rozpoznać zawał serca oraz jak ratować osobę nim dotkniętą znaleźć można m.in. na stronie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
- Kompendium wiedzy dla pacjentów, którzy przeszli zawał serca znajduje się na stronie internetowej „Co po zawale”, stworzonej przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
- Baza praktycznej wiedzy na temat niewydolności serca znajduje się na stronie „Słabe serce”.
Wiarygodne źródła informacji o zdrowiu psychicznym
- Pomocne informacje dotyczące kryzysów psychicznych znaleźć można na stronie Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego.
- O tym czym jest zdrowie psychiczne i jakie są jego wyznaczniki dowiedzieć się można na stronie Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej.
- Dużo praktycznych informacji na temat różnego rodzaju problemów psychicznych znaleźć można na portalu wiedzy o psychiatrii i psychoterapii „Psychiatria.pl”.
- Na stronie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego znaleźć można wiele przydatnych artykułów dotyczących zdrowia psychicznego i jego zaburzeń.
- Kompendium informacji na temat zaburzeń depresyjnych można znaleźć na stronie kampanii „Forum Przeciw Depresji”, realizowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
- Na stronie Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego można obejrzeć film na temat zapobiegania samobójstwom pt. „Życie warte jest rozmowy”.
Wiarygodne źródła informacji o uzależnieniach
- Praktyczne informacje i materiały dotyczące profilaktyki oraz leczenia alkoholizmu dostępne są na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Informacje o uzależnieniu od narkotyków i najskuteczniejszych metodach walki z nim można znaleźć na stronach Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii oraz na stronie kampanii „Krzywo weszło”.
- Kompendium praktycznych informacji i porad na temat różnego rodzaju uzależnień behawioralnych (np. od pracy, zakupów, seksu) znaleźć można na stronie „Uzależnienia behawioralne”.
- Osoby chcące zerwać z nałogiem tytoniowym mogą skorzystać ze specjalnej strony pomocowej „Jak rzucić palenie”, współfinansowanej w ramach Narodowego Programu Zdrowia.
Wiarygodne źródła informacji o zdrowym żywieniu
- Największą bazą praktycznej wiedzy na temat żywienia człowieka (zdrowego i chorego) jest obecnie strona Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, która została stworzona przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia. Za pośrednictwem tej strony można m.in. umówić się na bezpłatną, specjalistyczną konsultację dietetyczną.
- Również na stronie samego Instytutu Żywności i Żywienia można znaleźć sporo pomocnych informacji i materiałów z dziedziny szeroko pojętej dietetyki.
- Dużo przydatnych informacji i materiałów multimedialnych dotyczących dietetyki, ale także aktywności fizycznej znaleźć można na stronie internetowej projektu „Zachowaj Równowagę”, zrealizowanego przez Instytut Żywności i Żywienia z partnerami w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
- W poszukiwaniu aktualnych informacji i opinii na temat żywności i żywienia warto zaglądać na stronę Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, gdzie można dowiedzieć się także o terminach otwartych wykładów z cyklu „Fakty i fikcje w żywieniu człowieka”.
- Szczegółowe, praktyczne informacje na temat żywienia kobiet w ciąży, a także żywienia niemowląt znaleźć można na polecanej przez Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Towarzystwo Dietetyki stronie projektu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.
- Wiele przydatnych informacji i materiałów na temat zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej znaleźć można na stronie projektu „Trzymaj formę”, realizowanego pod patronatem wielu rządowych instytucji we współpracy z przemysłem.
- Strona z informacjami na temat walorów zdrowotnych wody, polecana przez Polskie Towarzystwo Magnezologiczne.
- W poszukiwaniu zdrowej diety można też zajrzeć na specjalny, utworzony niedawno „Portal Diety NFZ”.
- Kompendium wiedzy dla pacjentów na temat różnych form leczenia żywieniowego prowadzone przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
- Praktyczne informacje i porady ekspertów dotyczące suplementów diety – ich jakości, bezpieczeństwa stosowania i potencjalnych, związanych z nimi zagrożeń, znaleźć można na stronach wielu państwowych instytucji, w tym m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie można znaleźć i pobrać specjalny poradnik: „Co warto wiedzieć o suplementach diety”.
Dr Google nie leczy
Informacji medycznych znalezionych w internecie lub innych mediach nie można traktować na równi z poradą lekarską! Pomimo rozwoju techniki, nadal podstawą stawiania diagnozy, jak i doboru odpowiedniej metody leczenia w medycynie jest dokładny wywiad lekarski, czyli rozmowa z pacjentem, oraz dokładne badanie przedmiotowe (czyli oględziny całego ciała pacjenta, w tym m.in. jego opukiwanie czy osłuchiwanie),które w razie potrzeby uzupełnia się badaniami dodatkowymi (np. laboratoryjnymi lub obrazowymi). Tzw. porada on-line nie jest więc w stanie zastąpić bezpośredniego spotkania z lekarzem.
Źródła informacji o służbie zdrowia i prawach pacjenta
- Wiele przydatnych informacji na temat działania służby zdrowia oraz dostępnych programów profilaktycznych znaleźć można na oficjalnej, rządowej stronie „Pacjent.gov.pl”.
- Aby samodzielnie sprawdzić specjalność danego lekarza, a także potwierdzić, że dany lekarz ma prawo do wykonywania zawodu każdy może skorzystać z wyszukiwarki na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.
- Baza danych o prawach pacjenta oraz inne praktyczne informacje ułatwiające poruszanie się w systemie ochrony zdrowia dostępne są na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.
- Wyszukiwarkę placówek medycznych oraz programów profilaktycznych znaleźć można na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta.
- Wiele przydatnych informacji na temat zdrowia, profilaktyki i leczenia chorób, a także nowoczesnych aplikacji zdrowotnych dla pacjentów można też znaleźć na stronie „Akademii NFZ”.
- Źródłem praktycznych informacji dla osób niepełnosprawnych jest m.in. portal Niepelnosprawni.pl, współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Informacje na temat umierania, opieki paliatywnej i hospicjów znaleźć można m.in. na stronie Puckiego Hospicjum pw.św. Ojca Pio.
Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl