Cichobieżny: Opel Grandland X z elektrycznym napędem na wszystkie koła

  • Najnowocześniejszy napęd 4×4: hybrydowy SUV z funkcją doładowania z zewnętrznego źródła prądu i elektrycznym napędem na wszystkie koła
  • Cztery tryby jazdy: „Electric”, „Hybrid”, „All-Wheel Drive” (napęd na wszystkie koła) i „Sport”
  • Wysoka całkowita moc układu: do 300 KM
  • Funkcja „e-Save”: magazyn energii do późniejszego wykorzystania

üsselsheim. Opel ma doskonałe wiadomości dla leśników, obserwatorów ptaków, entuzjastów jazdy konnej, wędkarzy, żeglarzy i wielu innych! Nowy i elegancki SUV Grandland X Hybrid4 może w ciszy przemieszczać się leśnymi duktami, nie wystraszy koni na padoku i dojedzie nad sam brzeg morza dzięki elektrycznemu napędowi na wszystkie koła. Gdy akumulator o pojemności 13,2 kWh tego hybrydowego modelu typu plug-in jest naładowany, Grandland X z napędem na cztery koła korzysta wyłącznie z silników elektrycznych. Grandland X jest nie tylko cichy, ale także oszczędny — między innymi dlatego, że nie potrzebuje ciężkiego wału napędowego. Ponadto wysoki moment obrotowy silników elektrycznych jest dostępny od pierwszego dotknięcia pedału przyspieszenia i zapewnia optymalną przyczepność na luźnej nawierzchni.

Hybryda plug‑in: to, co najlepsze z obu światów

W pierwszej hybrydzie niemieckiej marki z napędem na wszystkie koła i możliwością doładowania z zewnętrznego źródła prądu połączono zalety silnika elektrycznego i spalinowego. Samochód wyróżnia się znakomitymi osiągami i funkcjonalnym zasięgiem elektrycznym. Dynamiczny napęd może działać w czterech trybach: w pełni elektrycznym „Electric”, hybrydowym „Hybrid”, napędu na wszystkie koła „All-Wheel Drive” i sportowym „Sport”.

Elektryczną część układu stanowią dwa silniki elektryczne na przedniej i tylnej osi. Moc przedniego i tylnego silnika elektrycznego wynosi odpowiednio 81 kW (110 KM) i 83 kW (113 KM). Przedni silnik elektryczny przekazuje moc na przednie koła za pośrednictwem sterowanej elektrycznie ośmiobiegowej przekładni automatycznej. Drugi silnik, wraz z mechanizmem różnicowym, jest zintegrowany z tylną osią. Tylny silnik elektryczny zapewnia Grandlandowi X Hybrid4 stały napęd na wszystkie koła, gwarantujący optymalną przyczepność. Zasięg w trybie wyłącznie elektrycznym w cyklu WLTP1 wynosi 59 km (67–69 km wg NEDC2).


Cztery tryby napędu: bezemisyjna jazda w mieście i świetne osiągi poza miastem

Kierowca Grandlanda X Hybrid4 może wybierać spośród czterech trybów jazdy, zgodnie z własnymi preferencjami i potrzebami:

  • W trybie hybrydowym najważniejsza jest optymalizacja zużycia paliwa. Silnik spalinowy oraz silnik elektryczny (jeden lub oba) pracują jednocześnie lub naprzemiennie, w zależności od warunków i stylu jazdy.
  • W trybie elektrycznym Grandland X Hybrid4 jest napędzany wyłącznie elektrycznością. W większości sytuacji napęd zapewnia tylny silnik elektryczny, a podobny silnik na przedniej osi jest załączany, gdy kierowca operujący pedałem przyspieszenia zażąda większej mocy. Przy dynamicznym przyspieszaniu (kick-down) tymczasowo uruchamiany jest także silnik spalinowy w celu zapewnienia maksymalnej mocy. Prędkość maksymalna w trybie jazdy elektrycznej wynosi 135 km/h.
  • W trybie napędu na wszystkie koła (AWD) napęd w Grandlandzie X Hybrid4 jest przekazywany na przednie i tylne koła.
  • Tryb sportowy umożliwia łączenie mocy silnika spalinowego i silników elektrycznych w trakcie szczególnie dynamicznej jazdy. Moc układu odpowiada sumie szczytowej mocy silnika spalinowego oraz mocy silników elektrycznych w danej chwili. Na przykład Grandland X Hybrid4 z silnikiem spalinowym o mocy 147 kW (200 KM), dwoma silnikami elektrycznymi (przód/tył: 81/83 kW) oraz jednym akumulatorem 90 kW dysponuje łączną mocą układu 221 kW (300 KM).

Inteligentny układ oszczędzania i magazynowania energii: funkcja „e‑Save” i hamowanie regeneracyjne

Funkcja „e-Save” pozwala zachować energię elektryczną zgromadzoną w akumulatorze wysokonapięciowym do późniejszego wykorzystania — na przykład w strefie, w której dopuszczony jest wyłącznie ruch pojazdów elektrycznych. Taką ochroną może zostać objęta całość lub część energii zgromadzonej w akumulatorze. Funkcję można aktywować na kolorowym ekranie dotykowym systemu multimedialnego.

W samochodzie działa także system przechwytywania energii kinetycznej w czasie hamowania, która w przeciwnym razie ulegałaby rozproszeniu w postaci ciepła. Użytkownik ma do wyboru dwa tryby pracy układu odzyskiwania energii, w których silniki elektryczne działają jak generatory, a wytworzona energia elektryczna wraca do akumulatora, w którym jest przechowywana.

Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.